اخبار:
اخبار:
روحیه ، تفکر علمی و خلاقیت پیش شرط توسعه صنعتی است
معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید مطرح کرد : روحیه ، تفکر علمی و خلاقیت پیش شرط توسعه صنعتی است معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید در ب...
عملیات اجرایی طرح افزایش تولید میدان نفتی سعادت‎آباد آغاز شد
توسعه میدانهای نفتی در قالب قراردادهای جدید عملیات اجرایی طرح افزایش تولید میدان نفتی سعادت‎آباد آغاز شد. عملیات اجرایی طرح افزایش تولید میدان نفتی سعادت‎آباد...
آغاز تعميرات اساسي منطقه عملياتي تنگ بيجار در سال 98
تعميرات اساسي منطقه عملياتي تنگ بيجار در سال 98 آغاز شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت بهره برداري نفت و گاز غرب مهندس ناصري پور مدير عامل شركت با اعلام اين خبر گ...
100 روز تلاش شبانه روزي همكاران شركت در واحد بهره برداري سركان/مالكوه به ثمر نشست
خطوط لوله انتقال نفت واحد بهره برداري سركان/مالكوه تعمير و راه اندازي شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت بهره برداري نفت و گاز غرب با توجه به وقوع سيلاب هاي بهار ...
paiam monaghese modiriat
sem

ثبت نام خبرنامه پیامک

تلفن همراه و ایمیل خود را برای اطلاع رسانی های سایت ثبت نمایید
کدامنیتی:  

rahbar

president

vezarat-naft

markazi

naft-zagros

naft-shargh

vezarat

ostandari

shana

namayeshgah

mashaal

basij-ksh

 

اطلاعیه

 farakhan monaghesegaran

تا پایان سال گذشته بیش از پنج میلیارد متر مکعب گاز به مخزن ذخیره سازی سراجه قم تزریق شد.

تا پایان سال گذشته بیش از پنج میلیارد متر مکعب گاز به مخزن ذخیره سازی سراجه قم تزریق شد.

Nasiraei

طی سالهای 1390 تا پایان 1397 در مجموع پنج میلیارد و 465 میلیون متر مکعب گاز به مخزن ذخیره سازی سراجه قم تزریق و میزان پنج میلیارد و 212 میلیون متر مکعب گاز و استحصال 477 هزار بشکه میعانات گازی از آن بازتولید شده است.

مهندس غلامرضا نصیرایی مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اعلام این خبر اظهار داشت : تزریق گاز در سال جاری از 15اردیبهشت شروع شده که تا 20 خرداد ماه امسال حدود 270 میلیون متر مکعب گاز تزریق شده است. بر اساس برنامه ، روزانه حداکثر هفت میلیون و 500 هزار مترمکعب طی شش ماه در ماههای گرم تزریق و حداکثر روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز به همراه میعانات گازی در چهار ماه سرد سال برداشت خواهد شد .

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، مهندس نصیرایی در رابطه با اجرای طرح اصلاحی در بازآرایی شیرهای کاهنده و تغییر خط لوله مربوط به تسهیلات سرچاهی چاههای این منطقه عملیاتی تصریح کرد : تسهیلات سرچاهی چاههای مخزن ذخیره سازی سراجه قم بر خلاف سایر تمامی چاههای تولیدی با دو مسیر تزریق ، تولید و با تحمل فشار تا 330 بار برای 9 حلقه چاه اجرا شده بود. با توجه به کسب تجربه چند دوره تزریق ، تولید و با بررسی مجدد نقشه تسهیلات سرچاهی ، پیشنهاد سری نمودن شیرهای کاهنده ثابت و متغیر و تغییر خط لوله ارائه شد. با اجرای پیشنهاد جدید شش دستگاه از 11 دستگاه شیرهای توپی دستی کلاس پنج هزار و به تبع آن 12 عدد فلنج ، تعدادی زانویی و سه راهی و مقداری لوله نیز حذف می شود . با اجرای این پیشنهاد اصلاحی، انعطاف انجام کارهای عملیاتی و تعمیراتی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و میزان صرفه جویی آن بیش از 173 میلیارد ریال که معادل یک میلیون و255 هزار و 500 یورو است. پیشنهاد مذکور برای دو حلقه چاه اجرا شده است.

بر اساس این گزارش ، وی از احداث دو بند خاکی به صورت آبخیزداری در منطقه جهت کنترل سیلاب و ذخیره آب بارندگی خبر داد و تصریح کرد : در بارندگی فروردین امسال بیش از سه هزار متر مکعب آب در پشت این دو بند خاکی جمع آوری شد که از این میزان 960 متر مکعب به مخزن بتنی موجود در منطقه جهت آبیاری فضای سبز منتقل و ذخیره شد.

این گزارش می افزاید : ميدان گازي سراجه در سال 1335 کشف شد و در 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم واقع است.طرح استراتژیک ذخیره سازی گاز طبیعی در این میدان به عنوان نخستين طرح تزريق و برداشت در سطح كشورهاي عضور اوپك و منطقه غرب آسیا محسوب می شود.

:
واحد عملیاتی دهلران (مرکز بهره برداری دهلران)
واحد عملیاتی دهلران (مرکز بهره برداری دهلران)
واحد بهره برداری دهلران در فاصله 20 کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران از واحد توابع استان ایلام قرار دارد ، که با ظرفیت اسمی 55 هزار بشکه در روز نفت تولیدی میادین دهلران و دانان را پس از فرآورش و شیرین سازی بوسیله یک خط لوله 16 اینچ به طول 52 کیلومتر به واحد نمک زدایی چشمه خوش پمپاژ و ارسال می نماید.
واحد عملیاتی تنگ بیجار (مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه)
واحد عملیاتی تنگ بیجار (مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه)
مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه در فاصله 70 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد. فاز اول این مرکز در سال 1386 به بهره برداری رسید. ظرفیت این مرکز فراورش روزانه 7 میلیون متر مکعب گاز می باشد که پس از جمع آوری ، به پالایشگاه گاز ایلام ارسال و همچنین میعانات گازی نیز توسط یک خط لوله 6 اینچ به پالایشگاه ایلام منتقل می شود.  
مرکز بهره برداری و نمک زادیی چشمه خوش
مرکز بهره برداری و نمک زادیی چشمه خوش
واحد بهره برداری چشمه خوش واقع در 52 کیلومتری شهرستان دهلران از توابع استان ایلام می باشد که با ظرفیت اسمی 181هزار بشکه در روز نفت تولیدی میاذین آبان ، چشمه خوش ، پایدار ، پایدار غرب و دالپری را فرآورش و به وسیله دو خط لوله 18 و 20 اینچ بطول 153 کیلومتر به واحد بهره برداری شماره 3 اهواز و تلمبه خانه شهید چمران ارسال می نماید .نفت ارسالی واحد چشمه خوش در نهایت به منظور صادرات از طریق پایانه نفتی به جزیره خارک و تامین خوراک پالایشگاه ها ارسال می گردد.همچنین واحد نک زدایی چشمه خوش در سال 1385 با ظرفیت اسمی 75 هزار بشکه راه اندازی گردید.خوراک واحد نمک زدایی چشمه خشک از نفت نمکی میادین دهلران و دانان و آبان ، پایدار غرب و چاههای نمکی میدان چشمه خوش تامین می گردد.
مرکز بهره برداری و نمک زادیی نفت شهر
مرکز بهره برداری و نمک زادیی نفت شهر
واحد بهره برداری نفت شهرکه در فاصله 220 کیلومتری غرب کرمانشاه و 60 کیلومتری شهرستان قصر شیرین قرار دارد با ظرفیت اسمی 15 هزار بشکه در روز،نفت تولیدی میدان نفت شهر را پس از فراورش،شیرین سازی و نمک زدایی به تلمبه خانه نفت شهر ارسال ، که در نهایت بخشی از خوراک پالایشگاه کرمانشاه را تامین مینماید.از انجا که بخشی از این مخزن در خاک کشور همسایه ، عراق قرار دارد از جایگاه و حساسیت ویژه ای برخوردار است.همچنین واحد نمک زدایی نفت شهر در سال 1376 با ظرفیت با ظرفیت اسمی 15000 بشکه در روز راه اندازی گردید.این واحد به افزایش تولید از میدان مشترک نفت شهر احداث گردیده است.  
مرکز بهره برداری سرکان / ماله کوه
مرکز بهره برداری سرکان / ماله کوه
واحد بهره برداری سرکان / ماله کوه در فاصله 15 کیلومتری شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان می باشد که با ظرفیت اسمی 30 هزار بشکه در روز نفت تولیدی را پس از فرآورش و شیرین سازی از طریق یک خط لوله 10 اینچ به طول 21 کیلومتر به تلمبه خانه افرینه و در پایان به پالایشگاه کرمانشاه ارسال می نماید.