اخبار:
اخبار:
موفقیت شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در اخذ گواهینامه سیستم مدیریت انرژی
شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب موفق به اخذ گواهینامه سیستم مدیریت انرژی شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب این شرکت به منظور بهبود مستم...
میدان‌های مشترک نفت مرکزی همگی تعیین تکلیف شده‌اند/ افزایش تولید ۷۰ درصدی میدان نفت‌شهر
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران: میدان‌های مشترک نفت مرکزی همگی تعیین تکلیف شده‌اند/ افزایش تولید ۷۰ درصدی میدان نفت‌شهر مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایرا...
تعهد به تولید تکلیفی نفت و گاز تحقق یافت
تعهد به تولید تکلیفی نفت و گاز تحقق یافت. مهندس رامین حاتمی، در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیمه دوم سال 1398 که با حضور مدیران، روسا و ک...
گزارش تصویری: جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران/غرب
گزارش تصویری: جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران/غرب به گزارش روابط عمومی جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در مناطق ...
paiam monaghese modiriat
sem

ثبت نام خبرنامه پیامک

تلفن همراه و ایمیل خود را برای اطلاع رسانی های سایت ثبت نمایید
کدامنیتی:  

rahbar

president

vezarat-naft

markazi

naft-zagros

naft-shargh

vezarat

ostandari

shana

namayeshgah

mashaal

basij-ksh

 

اطلاعیه

 farakhan monaghesegaran

تشریح اقدامات اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در سال 98

اقدامات اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در سال 98تشریح شد.

jalase hse

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی جلسه ای با حضور اعضا هیات مدیره، مدیران، روسا و روسای مناطق و همچنین تعدادی از کارشناسان اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت در سالن کنفرانس ستاد کرمانشاه برگزار شد و اقدامات واحد (HSE) شرکت در سال 98 تشریح گردید.

در ابتدای این جلسه نادر فتاحی رئیس اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت ضمن تبریک این روز به همه تلاشگران این عرصه در شرکت به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال جاری پرداخت و گفت: خوشبختانه علی رغم بروز حوادث طبیعی بسیار در چند سال اخیر و خصوصا سیل ویرانگر سال گذشته در شرکت بهره برداری نفت وگاز غرب هیچ گونه حادثه ی فرآیندی اتفاق نیافتاده و این نشان از تلاش و کوشش جهادی همه کارکنان خصوصا نیروهای توانمند اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت می باشد.

وی با تقدیر از توجه خاص و ویژه مهندس ناصری پور مدیر عامل شرکت در خصوص مسائل ایمنی، بهداشت و محیط زیست گفت: کنترل و عدم آسیب رسانی به نفرات و تاسیسات شرکت در بحرانهای اخیر نظیر زلزله ، سیل و ...قطعا نشان از توجه ویژه مدیریت به مسائل ایمنی در همه زمینه هاست.

رئیس اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت در ادامه به گزارشی از عملکرد شرکت پرداخت و گفت: در سال جاری اقدامات زیادی در حوزه های مختلف انجام گرفته که در این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ نظارت بر انجام تعميرات اساسي مناطق عملياتي

_ پيگيري تعويض ، نصب و راه اندازي رينگ آب آتش نشاني تاسيسات دهلران با لوله پلي اتيلن

_ خريد تجهيزات ايمني و آتش نشاني مورد نياز مناطق عملياتي از قبيل شلنگ هاي آتش نشاني و طناب وكلاه امداد و نجات و ...

_ تشكيل چندين جلسه كميته شرايط اضطراري درخصوص بررسي وضعيت تاسيسات نفت و گاز ، خطوط لوله جرياني ، پلها ، جاده ها و راههاي دسترسي ناشي از وقوع سيل در فروردين ماه و اتخاذ تمهيدات لازم درخصوص كاهش خسارتها و پيامدهاي ناشي از آن

_ شناسايي خطرات و ارزيابي ريسك در همه واحدهاي عملياتي مطابق با روش اجرايي

_ تهيه كتابچه شماره تلفن هاي اضطراري جهت ارتباطات در مواقع بحران با كليه سازمانها ، استانداريها ، فرمانداريها ، شهرستانها و تاسيسات نفت ، گاز ، برق و آب همجوار مناطق عملياتي،انعقاد قرارداد با شركت هاي همجوار و مراكز امداد رساني

_ ويرايش كتابچه Action plan و برگزاري مانور ماهيانه در مناطق عملياتي مطابق با آن تعداد 32 مورد

_ تهيه ERP جهت تاسيسات نواحي عملياتي نفت شهر و تنگ بيجار بر اساس سيستم فرماندهي حادثه

_ تهيه درخواست خريد تجهيزات ايمني و آتش نشاني firekit ، دستگاه اكسيژن آناليزور ..........

وی شاخصهاي ضریب تکرار و شدت حادثه را دو شاخص مهم در حوزه (HSE) برشمرد و گفت: خوشبخاته با برنامه ریزی های صورت گرفته و حمایت مدیریت، آمار های شرکت در این خصوص در حد نرمال جهانی و حتی پایین تر از آنست.

آقای فتاحی در ادامه سایر اقدامات اداره HSE شرکت در حوزه های پدافند غیر عامل، مانور های برگزار شده، فعالیت های انجام گرفته در حوزه بهداشت، انجام معاینات شغلی، اقدامات انجام گرفته در خصوص فعالیت های آموزشی، عملیات های امداد و نجات خارج از سازمان و در نهایت اقدامات زیست محیطی شرکت در سال جاری را تشریح نمود.

در ادامه این جلسه مهندس ناصری پور مدیر عامل شرکت نیز با تبریک این روز به همه همکاران شاغل در اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت گفت: عدم وقوع حوادث فرآیندی در مناطق عملیاتی شرکت علی رغم حوادث بسیار ناگوار اخیر، نظیر سیل و زلزله در غرب کشور نشان از توانمندی همکاران شاغل در واحد HSE و رعایت نکات ایمنی توسط همه کارکنان شرکت دارد.

وی با اشاره به ضرورت نگاه حرفه ای به مسائل HSE در شرکت نفت ملی ایران و خصوصا شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب گفت: نگاه نوين منجر مي شود كه بسياري از عوامل زيان آور محيط كار با ديد پيشگيرانه شناسايي، ارزيابي وكنترل شود نگاه جديد يعني صرفه جويي وحذف هزينه هاي مربوط به درمان نيروي كار آسيب ديده،كاهش غيبت هاي ناشي از بيماري هاي شغلي و هزينه پرداخت، حفظ نيروي كار آموزش ديده و با تجربه است .

مهندس ناصری پور با تاکید بر جایگاه HSE در شرکت های صنعتی و نفتی گفت: HSE زمانی می‌تواند به طور موثر اقدام نماید و به اهداف خود برسد که سبب جلوگیری از بروز حوادث، کاهش خسارات مالی و صدمات جانی، حفظ منابع و محیط زیست و افزایش بازده کاری گردد و به عوامل اثرگذاری همچون تعهد مدیریت ارشد، مسوولیت‌پذیری مدیریت و کارکنان، مشارکت کارکنان، شناسایی و کنترل خطرات، تحقیق در مورد حوادث، آموزش و ارزیابی دوره‌ای سیستم، توجه کافی نماید.

وی با اشاره به ظرورت نهادینه کردن فرهنگ HSE در شرکت تصریح کرد: به منظور تقویتHSE در شرکت هامی‌بایست مدیران این واحد در همه شرکت های نفتی در امر فرهنگ‌سازی آن نیز تلاش نمایند، زیرا ایجاد فرهنگ و تصویری صحیح از آن باعث سهولت بیشتر در پیاده‌سازی و کارایی بیشتر HSEدر اجرای آن می‌شود.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در ادامه با بیان این که تهدیدهای سایبری علیه سیستمهای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دارای ابعاد مختلفی است، تاکید کرد:صنایع نفت وگاز کشور ستون اصلی اقتصاد ایران هستند، و بدیهی است، به دلیل اهمیت موضوع، این صنایع از اولین نقاطی خواهند بود که رقبای اقتصادی، سیاسی و یا مغرضان نظام هدف تخریب و حمله قرار خواهند دادو وظیفه HSE شرکت در این زمینه بسیار خطیر و جدی است و باید ایمن‌سازی شرکت در این حوزه به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد.

ایشان در پایان بار دیگر با اشاره به جایگاه مهم HSE در شرکت های نفتی اظهار داشت: واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت باید به شکل جدی و بدون اغماض در همه زمینه ها و در همه واحد ها در ستاد و مناطق عملیاتی حضوری جدی داشته باشد و دستور العمل های واحد های مختلف در موقعیت های خاص را برای آنها تشریح نماید.

لازم به ذکر است در ادامه این جلسه موارد HSE صورت جلسه قبل وموارد جديد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

:
واحد عملیاتی دهلران (مرکز بهره برداری دهلران)
واحد عملیاتی دهلران (مرکز بهره برداری دهلران)
واحد بهره برداری دهلران در فاصله 20 کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران از واحد توابع استان ایلام قرار دارد ، که با ظرفیت اسمی 55 هزار بشکه در روز نفت تولیدی میادین دهلران و دانان را پس از فرآورش و شیرین سازی بوسیله یک خط لوله 16 اینچ به طول 52 کیلومتر به واحد نمک زدایی چشمه خوش پمپاژ و ارسال می نماید.
واحد عملیاتی تنگ بیجار (مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه)
واحد عملیاتی تنگ بیجار (مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه)
مرکز بهره برداری تنگ بیجار و کمانکوه در فاصله 70 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد. فاز اول این مرکز در سال 1386 به بهره برداری رسید. ظرفیت این مرکز فراورش روزانه 7 میلیون متر مکعب گاز می باشد که پس از جمع آوری ، به پالایشگاه گاز ایلام ارسال و همچنین میعانات گازی نیز توسط یک خط لوله 6 اینچ به پالایشگاه ایلام منتقل می شود.  
مرکز بهره برداری و نمک زادیی چشمه خوش
مرکز بهره برداری و نمک زادیی چشمه خوش
واحد بهره برداری چشمه خوش واقع در 52 کیلومتری شهرستان دهلران از توابع استان ایلام می باشد که با ظرفیت اسمی 181هزار بشکه در روز نفت تولیدی میاذین آبان ، چشمه خوش ، پایدار ، پایدار غرب و دالپری را فرآورش و به وسیله دو خط لوله 18 و 20 اینچ بطول 153 کیلومتر به واحد بهره برداری شماره 3 اهواز و تلمبه خانه شهید چمران ارسال می نماید .نفت ارسالی واحد چشمه خوش در نهایت به منظور صادرات از طریق پایانه نفتی به جزیره خارک و تامین خوراک پالایشگاه ها ارسال می گردد.همچنین واحد نک زدایی چشمه خوش در سال 1385 با ظرفیت اسمی 75 هزار بشکه راه اندازی گردید.خوراک واحد نمک زدایی چشمه خشک از نفت نمکی میادین دهلران و دانان و آبان ، پایدار غرب و چاههای نمکی میدان چشمه خوش تامین می گردد.
مرکز بهره برداری و نمک زادیی نفت شهر
مرکز بهره برداری و نمک زادیی نفت شهر
واحد بهره برداری نفت شهرکه در فاصله 220 کیلومتری غرب کرمانشاه و 60 کیلومتری شهرستان قصر شیرین قرار دارد با ظرفیت اسمی 15 هزار بشکه در روز،نفت تولیدی میدان نفت شهر را پس از فراورش،شیرین سازی و نمک زدایی به تلمبه خانه نفت شهر ارسال ، که در نهایت بخشی از خوراک پالایشگاه کرمانشاه را تامین مینماید.از انجا که بخشی از این مخزن در خاک کشور همسایه ، عراق قرار دارد از جایگاه و حساسیت ویژه ای برخوردار است.همچنین واحد نمک زدایی نفت شهر در سال 1376 با ظرفیت با ظرفیت اسمی 15000 بشکه در روز راه اندازی گردید.این واحد به افزایش تولید از میدان مشترک نفت شهر احداث گردیده است.  
مرکز بهره برداری سرکان / ماله کوه
مرکز بهره برداری سرکان / ماله کوه
واحد بهره برداری سرکان / ماله کوه در فاصله 15 کیلومتری شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان می باشد که با ظرفیت اسمی 30 هزار بشکه در روز نفت تولیدی را پس از فرآورش و شیرین سازی از طریق یک خط لوله 10 اینچ به طول 21 کیلومتر به تلمبه خانه افرینه و در پایان به پالایشگاه کرمانشاه ارسال می نماید.