اخبار:
اخبار:
موفقيت شركت بهره برداري نفت و گاز غرب در اخذ گواهينامه هاي سيستم مديريت يكپارچه(IMS)
شركت بهره برداري نفت و گاز غرب موفق به اخذ گواهينامه هاي سيستم مديريت يكپارچه(IMS) گرديد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت بهره برداري نفت و گاز غرب اين شركت با تلاش...
همدلی و مشارکت کارکنان نفت و گاز غرب در تولید صیانتی و بهره برداری از میدانهای مشترک
مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب اظهار داشت ، همدلی و مشارکت کارکنان نفت و گاز غرب در تولید صیانتی و بهره برداری از میدانهای مشترک مدیر عاملشرکت بهره بردا...
گزارش تصویری: جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال 99/غرب
گزارش تصویری: جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران/غرب به گزارش روابط عمومی جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در مناطق ت...
نیازهای فناورانه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اعلام شد.
از بازیابی گازهای مشعل تا توسعه دانش فنی نمک‌زدایی‌ها نیازهای فناورانه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اعلام شد. رئیس پژوهش و فناوری شرکت نفت مناطق مرکزی نیازمندی‌ه...
paiam monaghese modiriat
sem

ثبت نام خبرنامه پیامک

تلفن همراه و ایمیل خود را برای اطلاع رسانی های سایت ثبت نمایید
کدامنیتی:  

rahbar

president

vezarat-naft

markazi

naft-zagros

naft-shargh

vezarat

ostandari

shana

namayeshgah

mashaal

basij-ksh

 zanan

اطلاعیه

 farakhan monaghesegaran

برای اولین بار برگزاری دوره آموزشی کنترل فوران چاهها در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب

دوره آموزشی کنترل فوران چاهها در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب برای اولین بار برگزار شد.

dore favaran chah

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب واحد آموزش شرکت در راستای دستورالعمل های ابلاغی مقام عالی وزارت نفت طبق شیوه نامه نحوه تأیید صلاحیت حرفه ای افراد مرتبط با سمت های شغلی خود و موافقت مهندس ناصری پور مدیر عامل شرکت برای اولین بار اقدام به برگزاری دوره آموزشی کنترل فوران چاهها به مدت دو روز در سالن آموزش ستاد کرمانشاه نمود.  

در این دوره آموزشی 16 نفر از همکاران ستادی و عملیاتی شرکت از واحد های خدمات فنی چاهها، مهندسی مخازن و مهندسی بهره برداری در راستاي ايجاد آمادگي ذهني، تقويت و ارتقاي سطح دانش فني نيروي متخصص در مناطق عملیاتی و با هدف جلوگيري از بروز حوادث احتمالي حضور داشتند.

نظر به اینکه این دوره صرفا در دنیا تحت لیسانس موسسه IWCF انگلستان برگزار می شود و از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد، شرکت کنندگان با مفاهیمی نظیر تعاریف مهم در این حوزه، فشار هیدرواستاتیک، فشار سازند، نشانه‌ها و دلایل فوران، روش‌های بستن چاه، کار در محیط آلوده به گاز هیدروژن سولفوره، وسایل کنترل چاه و در نهایت کار با دستگاه مشابه‌ساز کنترل فوران آشنا شدند.

همچنین در اين دوره مفاهیم اولیه كنترل فوران، شيوه هاي كنترل فوران، شيرهاي فورانگير ، آزمايش مختلف شيرهاي بي او پي، پنل و كومي يونيت، فوران هاي صورت گرفته و تجارب به دست آمده، تجزیه و تحلیل روش های مختلف كشتن چاه و استفاده از تجهیزات كنترل چاه با استفاده از سیمولاتور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در همین ارتباط مهندس کامران چقازردی رئیس آموزش شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب گفت: یكی از مهمترين و بزرگترين معضلات صنعت نفت و گاز، خطر فوران چاه نفت و گاز در هنگام حفاری و بهره برداری اين چاه‌ها می‌باشد. هنگامی كه يک چاه فوران مي‌كند علاوه بر خطرات جانی برای همکاران آلودگی‌های زيست محيطی و ضرر و زيان‌های مالی را هم در پی خواهد داشت. بنابراين براي پيشگيری از بروز اين خسارات بهتر است از هر گونه فوران چاه‌ها جلوگيری شود و یا حداقل با داشتن آمادگی لازم و آموزش نيروهای مجرب بتوانيم در كمترين زمان ممكن فوران را مهار و چاه را به كنترل خود در آوريم. زیرا با تداوم فوران به كنترل در آوردن آن مشكلتر بوده و بايد هزينه بيشتری صرف اين كار شود.

وی به بیان دلایل برگزاری این دوره پرداخت و گفت: هدف از اجرای این دوره، شناخت هرچه بهتر و بیشتر الزام‌های ایمنی در دکل‌های حفاری، تسلط بر دستورعمل‌های استاندارد نحوه مواجهه با کنترل فوران چاه و ممانعت از تبدیل شدن به شرایط بحرانی است.

رئیس آموزش شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب با اشاره به اهمیت برگزاری این دوره آموزشی گفت: از اصول اولیه کار در صنعت نفت، آشنایی با تخصص فوران است که تمامی شرکت های نفتی در جهان گذراندن این دوره را در سرفصل برنامه های آموزشی خود قرار می دهند و در همین راستا با توجه به نیاز شرکت دوره مورد نیاز توسط اساتید متخصص برنامه ریزی و به اجرا درآمد.

مهندس چقازردی در پایان با اشاره به تداوم این دوره ها در ستاد و مناطق عملیاتی گفت: امروزه حفر يك چاه نفت یا گاز، تنها ايجاد يك حفره در مخزن نفتي نمي باشد، بلكه تكنيك و تكنولوژي هاي بكار گرفته و بكارگيري صحيح در حفاري و حفظ ایمنی در بهره برداری از آن به همان درجه حفر چاه،مهم و اساسي است، گفت: به همین منظور ارتقاء دانش فني،دوره كليدي كنترل فوران جهت متخصصان شرکت بصورت مستمر در حال برنامه ریزی اجرا است و تا پایان سال جاری کلیه کارکنان مشاغل گروه هدف، دوره های آموزشی مربوطه را می گذرانند.